İnternet Şubesi
 

Bireysel İnternet Şubesi Güvenlik Unsurları

 

Kart şifresi alma işleminde olduğu gibi; İnternet Bankacılığı şifrenizi oluştururken de Çağrı Merkezi Yetkilisi tarafından yapılacak olan güvenlik teyidinden geçmeniz gerekmektedir.

Şekerbank İnternet Şubesi SSL 3.0, 128 bit şifreleme sistemiyle korunmaktadır. Bu sistem sayesinde sizin bilgisayarınız ile bankacılık sistemimiz arasında son derece güvenli bir hat kurulur. Tüm dünyada yaygın olarak güvenlik amaçlı kullanılan bu sistem sayesinde bilgileriniz ve hesaplarınız güvenliktedir.

Şeker Mobil Şifre, Java uygulamalarını destekleyen cep telefonlarına yüklenebilen ayrıca iPhone/iPod Touch veya İpad kullanıcılarının; Apple Store üzerinden cep telefonlarına yükleyebilecekleri, Şekerbank İnternet Şubesi’ne giriş işleminde ve ikinci bir onay istenen işlemlerde kullanılmak üzere tek kullanımlık şifre üreten ücretsiz bir cep telefonu uygulamasıdır. Şeker Mobil

Şifre tarafından tek seferlik üretilen şifreler; siz kullandıktan sonra bir daha kimse tarafından tekrar kullanılamazlar. Şeker Mobil Şifre uygulamasında tek kullanımlık şifre üretmek için uygulamayı cep telefonunuza yüklerken oluşturduğunuz PIN koduna ihtiyacınız olacaktır. Böylelikle ek güvenliğinizi de PIN kodu ile ekstra güvenlik altına alarak Şekerbank İnternet Şubesi’nde maksimum güvenliğe ulaşmış olacaksınız.

Şeker Mobil Şifre uygulamasını Şekerbank İnternet Şube içinden Tanımlamalar-Şeker Mobil Şifre başvuru adımından cep telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Sanal Klavye kötü niyetli kişilerin İnternet Bankacılığı şifresini çalmak için kullandıkları screenloger ve keylogger gibi programları etkisiz hale getiren bir güvenlik katmanıdır. Şeker Klavye hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

İnternet Bankacılığı şifrenizi aldıktan sonra, İnternet Şubesi'ne ilk giriş esnasında size sorulacak olan doğum tarihi ve TC. kimlik numaranızı, başvuru formunda vermiş olduğunuz şekilde cevaplamanız gerekmektedir.

Bu adımdan erişim yaptığınız tarih ve saat bilgilerini kontrol ederek, bilginiz dışında bir erişimin söz konusu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 

SMS Şifre Bireysel İnternet Bankacılığı'na erişiminizde ekstra güvenlik sağlayan, EFT/Havale işlemleri, güvenlik ayarları güncelleme işlemleri gibi ikinci bir onay istenen yerlerde cep telefonunuza gönderilen güvenlik şifresidir. Bu sayede dilediğiniz yerden güvenli bir şekilde İnternet Bankacılığı'na erişebilirsiniz.

Mobil İmza İnternet bankacılığına erişiminizde ve parasal işlemleriniz ile 2. bir güvenlik kodunun gerekli olduğu yerlerde kullanabileceğiniz, Güvenli Elektronik İmzanın cep telefonu gibi GSM cihazlarında kullanımını sağlayan bir servistir. Elektronik imzalama sayesinde dilediğiniz yerden çok daha güvenli bir şekilde İnternet Bankacılığı'na erişebilirsiniz. Mobil İmza kullanmak için Şekerbank İnternet Şubesi, Tanımlamalar menüsü içerisindeki Mobil İmza İşlemleri bölümünden Mobil İmza başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Bireysel İnternet şubesinden yapacağınız para transferi işlemlerinizde, kendi belirleyeceğiniz günlük toplam tutar ve işlem adedine kadar ek güvenlik kullanmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz

Uygulamadan yararlanmak için, Tanımlamalar menüsü içerisindeki Ek güvenlik İşlemleri bölümünden Ek Güvenlik Gönderim Seçeneği ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Güvenli çıkış işlemini yapmadan İnternet Şubesinin başından ayrıldığınız durumlarda, izinsiz kullanımı engellemek amacıyla Şekerbank İnternet Şubesi oturumu 6 dk sonra otomatik olarak kapatılır. Şekerbank İnternet Şubesi'nden çıkarken sağ üst tarafta yer alan çıkış seçeneğini kullanmanızı öneriyoruz.

Bu seçenek ile seçilen gün, saatler veya tarih aralığı haricinde Şekerbank İnternet Şubesi kullanımınızı engelleyebilirsiniz. Şekerbank İnternet Şubesi'ni kullanmak istediğiniz gün, saat veya tarih aralığını belirlemeniz için İnternet Şubesi içindeki Tanımlamalar/Güvenlik ayarları menüsünden güvenlik sorusunu cevapladıktan sonra gün, saat tercihlerini veya tatil ayarlarını yapmanız gerekir.

Bu adım kullanılarak Şekerbank İnternet Şubesi'ne belirlediğiniz üç farklı IP aralığından erişim sağlayabilirsiniz. IP aralığını belirlemek için İnternet Şubesi'ndeki Tanımlamalar/Güvenlik ayarları menüsünden Güvenlik sorusunu cevapladıktan sonra kullanmak istediğiniz IP aralığını seçmeniz gerekmektedir.

 

Bu adım ile Şekerbank İnternet Şubesi üzerinden yapacağınız havale/EFT ve Swift işlemlerine kısıtlama getirebilir ve günlük işlem limitlerinizi tanımlayabilirsiniz. Limitlerin "0" olarak belirlenmesi durumunda İnternet Bankacılığı ile yapılan tüm para transferi işlemleri kapatılacaktır. Şekerbank İnternet Şubesi'nde para transferi işlemlerini kapama ya da kısıtlama yolu ile güvenliğinizi sağlamak için İnternet Şubesi'ndeki Ayarlarım/Güvenliğim menüsünden güvenlik sorusunu cevapladıktan sonra günlük işlem limitlerini tanımlamanız gerekmektedir.

Bu seçenek ile Şekerbank İnternet Şubesi'nde belirlemiş olduğunuz işlem ve limitlerin üstünde bir para çıkışı olması durumunda e-posta adresinize uyarı maili gönderilir. Kendi belirlediğiniz limitlerin üzerinde para transferi olduğunda uyarı almak için Şekerbank İnternet Şubesi'ndeki Tanımlamalar/Güvenlik ayarları menüsünden güvenlik sorusunu cevapladıktan sonra para transferi uyarısı almak istediğiniz ürünü seçmeniz ve uyarı almak istediği tutarı belirlemeniz gerekmektedir. Belirlenen tutarın üstündeki işlemlerde belirttiğiniz e-posta adresine bilgi mesajı gönderilmektedir.

 

Bu adım ile Şekerbank İnternet Şubesi'nde görüntülenmesini istemediğiniz hesaplarınızı belirleyebilirsiniz. Bu sayede seçilen hesaplar hiçbir Şekerbank İnternet Şubesi menüsünde görüntülenmez ve olası herhangi bir müdahaleye karşı güvenlik sağlanır. Şekerbank İnternet Şubesi'nde hesap ayarlarını yaparak kişisel güvenlik sağlamak için İnternet Şubesi'ndeki Tanımlamalar/Güvenlik ayarları menüsünden güvenlik sorusunu cevapladıktan sonra İnternet Şubesi'nde görüntülenmesini istemediğiniz hesaplarınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Bu adım ile Alıcı kısıtlama uygulamasını aktif hale getirdiğinizde, Şekerbank İnternet Şubesi'ndeki çok kullandıklarım kayıtlarınız haricindeki alıcılara para transferi işlemi tamamen kısıtlanmış olur ve çok kullandıklarım kayıtları içerisine yeni kayıt eklenemez. Uygulama aktif iken yeni bir alıcıya transfer işlemi yapmak isterseniz 0850 222 78 78 Şekerbank Çağrı Merkezini arayarak alıcı kısıtlama uygulamasını pasif hale getirmeniz gerekmektedir.
Görüntüleme Amaçlı İnternet Şubesi, bankamızda bulunan varlıklarınız hakkında bilgi almak ve hesaplarınızın anlık bakiyelerini görüntülemek gibi parasal olmayan işlemlerin yapılabildiği, sınırlı işlem yetkisine sahip bir internet bankacılığı uygulamasıdır. Parasal işlemlerinizin, kişisel bilgilerinizin ve güvenlik tanımlama işlemlerinizin yapıldığı menüler, Görüntüleme Amaçlı İnternet Şubesi’nde kullanılamamaktadır.

Görüntüleme Amaçlı İnternet Şubesi kullanımını, İnternet Şubesi içinden Tanımlamalar-Güvenlik Ayarı-Görüntüleme Amaçlı Kullanım menüsünden aktif hale getirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz tanımlama bir sonraki İnternet Şubesi girişinizde aktif olacaktır. Ayrıca, görüntüleme amaçlı kullanıma geçmeden önce vermiş olduğunuz fatura, düzenli ödeme, havale, EFT talimatı gibi her türlü ileri tarihli işlemleriniz gerçekleşmeye devam edecektir.

İnternet bankacılığını tüm menüleri ile kullanmak istediğinizde, Bireysel İnternet Bankacılığı kullanan müşterilerimiz 0850 222 78 78’i arayarak, Kurumsal İnternet Bankacılığı kullanan müşterilerimiz ise, şubeleri ile irtibata geçerek sınırlı kullanım uygulamasını iptal edebilir ve tüm menüleri kullanabilirler.

 

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için İnternet/Telefon bankacılığı ve ATM’lerden yaptığınız işlemler bankamız tarafından güvenliğiniz amacıyla işlem türü/müşteri numarası/IP numarası bazında kaydedilmekte ve saklanmaktadır. Ayrıca Çağrı Merkezi Müşteri temsilcileri ile yaptığınız konuşmalarınız da kayıt altına alınmaktadır.

Şekerbank İnternet Şubesi'ni kullanırken hesaplarınızın ve bilgilerinizin güvenliği için dikkat etmeniz gereken hususlar ve önlemler için lütfen tıklayınız