İnternet Şubesi

Alternatif Kurlu Mevduat (DCD)


DCD, çift para birimli mevduat anlamındadır. Beklentiler yönünde kur riski alınarak getirinin yükseltilmesi amacıyla kullanılan bir yatırım ürünüdür. Döviz opsiyonu ve teminat olarak alınan vadeli mevduat ürünlerinin bileşiminden oluşur. Müşterinin herhangi bir para cinsinde, belirli bir vadede açılmış olan mevduatının ana parasını müşterinin belirlemiş olduğu bir  vadeli kur/parite üzerinden alma hakkını Bankaya sattığı, karşılığında da Banka’nın müşteriye prim ödemesi yaptığı bir opsiyonlu mevduat  işlemidir. 

Endeks olarak seçilen para biriminin (USD, EUR, TL) belirli bir vadede belirli bir fiyattan alma veya satma hakkının bankaya satılmasıyla karşılığında opsiyon primi kazanılır ve işleme konu olan meblağın tamamı; vade tarihine, vadeli mevduat olarak bağlanır. 

Mevduat getirileri üzerinde bir faiz elde etmek isteyen ve döviz fiyatlarındaki olası hareketlere göre yatırımcıya mevduat faizinden daha yüksek bir getiri elde etme fırsatı sunar. 

• Müşteri kur riski alarak yüksek getiri elde eder.
• Minimum işlem tutarı 100.000 USD/EUR/TL’dir.
• İşleme konu olan tutar vadeden önce nakde çevrilemez.
• DCD yapılan mevduata, işlemin vadesine kadar rehin konur. Vadeye kadar rehin çözülemez. 
• Banka tarafından prim müşteriye mevduat para birimi cinsinden işlemin yapıldığı ertesi iş günü ( T+1) ödenir. 
• İşlem günü, yabancı para yatıran bir müşteri, vade tarihinde TL’nin dövize karşı çok büyük değer kaybetmesi durumunda, anlaşmanın başında yatırdığı döviz miktarından daha az bir miktara sahip olabilir. Vade tarihinde TL’nin dövize karşı değer kazanması durumunda ise mevduat getirisinin üzerinde prim oranı alarak yüksek bir getiri sağlamış olur.
• İşlem günü, TL yatıran bir müşteri, vade tarihinde TL’nin dövize karşı çok büyük değer kazanması durumunda, anlaşmanın başında yatırdığı miktardan daha az bir miktara sahip olabilir. Vade tarihinde, TL’nin dövize karşı değer kaybetmesi durumunda ise mevduat getirisinin üzerine prim oranı alarak yüksek bir getiri sağlamış olur.
• Prim oranı, işlem günü piyasadaki döviz kurunun hareketliliği, uygulama fiyatı, opsiyon süresi dahil olmak üzere bir çok faktöre bağlıdır.
• Şubelerimizden DCD işlemi yapabilmek için Uygunluk Testi’nin yapılmış olması gerekmektedir. 
DCD  işlemlerinizi Şekerbank Şubelerinden yapabilirsiniz.

Size en yakın Şekerbank Şubesi için tıklayınız.