İnternet Şubesi

Şekerbank Açıkekran, 14. Contemporary Istanbul’da…

09.09.2019

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, Türkiye’nin en geniş kapsamlı sanat etkinliği Contemporary Istanbul'un 14. yılında da sanatseverlerle bir araya geliyor.

 

Şekerbank, sanatsal pratiğinde mekân ve bağlam farkındalıklı yerleştirmelere odaklanan genç sanatçı Lara Ögel’i, “Kimseye Etmem Şikâyet”adlı çalışmasıyla 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Contemporary Istanbul kapsamında Açıkekran standında sanatseverlerle buluştururken, 17 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde Ögel’in “Kamusal Sırdaşlık” sergisine ev sahipliği yapacak.

Şekerbank Açıkekran sanat sezonunu

Lara Ögel ile karşılıyor…

 

Şekerbank Açıkekran, kendine özgü üretimlerinden yola çıkarak nesne ve görsellerle geniş bir perspektif çizen kavramsal sanatçı Lara Ögel ile sanat sezonunu karşılıyor. Lara Ögel’in, “Kimseye Etmem Şikâyet” adlı video projesi, Contemporary Istanbul kapsamında Açıkekran standında 12 Eylül-15 Eylül 2019 tarihleri arasında sergilenirken, Ali Akay küratörlüğündeki “Kamusal Sırdaşlık” sergisi ise 17 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

 

Şekerbank Açıkekran, 14. Contemporary Istanbul’da…

Videolarında doğa, ışık, renk, ses ve anıları, bir bellek kutusu gibi iç içe sunan Ögel’in “Kimseye Etmem Şikâyet” başlıklı videosu 12-15 Eylül’deki Contemporary Istanbul’da B2-102 no’lu Açıkekran standında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Videoda zamanın bir bellek aleti olarak çalıştığını göstermek isteyen Lara Ögel, “insan eli-sanat” arasındaki beraberliğe bir fark açısından bakıyor.

 

Açıkekran’da Lara Ögel’le “Kamusal Sırdaşlık”

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, sanatsal pratiğinde kâğıt işlerden videoya farklı medyumlar ile çalışarak, mekân ve bağlam farkındalıklı yerleştirmeler düzenleyen Lara Ögel’in “Kamusal Sırdaşlık” sergisine de 17 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

 

Sanatçının Açıkekran’da gösterilecek dört video çalışmasından biri olan “Yıkıntıların hayali yaşamları (ve konumu olana yaklaşılabilir)/Dream lives of debris (and what has location may be approached)” videosu, bir yaprak ve Goethe’nin Doğu-Batı Divanı’ndan alıntıladığı dizelerle başlıyor. Eser, izleyenleri Orta Çağ dünyasından bugünün dünyasına neredeyse değişmez bir yapı gibi taşıyor.

 

Ögel, “Karanlıkta (Başka) Neler Yetişir/What (else) grows in the dark” videosuyla, karanlıktan, toprağın derinlerinden gelen bir kökün dışarı çıkmaya başlamasıyla, bir anlamda metaforik olarak kendi iç dünyasını dışarı çıkarıyor ve mantarı bir doğa nesnesi olarak kamuya açıyor. “Doğu/Eastwindow” ve “Batı/Westwindow” videolarında ise sanat tarihinde var olan gölge ve sembol dünyasını izleyenlere taşıyan sanatçı, iki videoda da içeriden olanı dışarıdan gelen ışıkla ve ışığın bıraktığı iz olarak, duvara yansıyan gölgesiyle birleştiriyor.

Sergi kapsamında “Karanlıkta (Başka) Neler Yetişir/What (else) grows in the dark” isimli video, Şekerbank’ın Türkiye genelindeki 9 şubesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.

info@acikekran.com.tr

twitter.com/Acikekran
facebook.com/SekerbankAcikEkran
instagram.com/sekerbankacikekran
www.acikekran.com.tr

Sergi Künyesi

Yıkıntıların hayali yaşamları (ve konumu olana yaklaşılabilir) /
Dream lives of debris (and what has location may be approached)
10 dakika, 2019
Karanlıkta (başka) neler yetişir / What (else) grows in the dark
3 dakika, 2017
Doğu / East
8 dakika, loop, 2018
Batı / West
5 dakika, loop, 2018
Kimseye Etmem Şikâyet
2 dakika 21 saniye, loop, 2016

Editöre Not:

Sanat serüveni, 80’li yıllarda Ömer Sunar Sanat Galerisi ile başlayan Şekerbank; bu alandaki faaliyetlerini 2005 yılına kadar Ankara’da sürdürmüştür. Bugün, sürdürülebilir kalkınmayı finanse etme hedefiyle bankacılık faaliyetlerini yürüten Şekerbank, yereli küresel ile bütünleştirerek sanat üretimini desteklemek, toplumu sanata yakınlaştırmak misyonu çerçevesinde Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi kapsamında kültür alanında ilklere imza atmaktadır.

Şekerbank, 2011 yılında “Açıkekran” başlığı altında hayata geçirdiği “yeni medya sanatları” alanındaki projesi kapsamında, çağdaş sanat ve kültüre erişimi artırmayı hedeflemektedir. Teşvikiye’deki Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi ile eş zamanlı olarak özel monitörler aracılığıyla her sergiden bir video yapıtı, Levent’teki Genel Müdürlük binasının ortak alanlarının yanı sıra İstanbul-Merkez, Ankara Küçükesat ve Kızılay, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum, Mardin ve Edirne olmak üzere, 8 ildeki 9 Şekerbank şubesinde de 24 saat yayınlanmaktadır.

Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi

Teşvikiye Cad. 37/1 Nişantaşı, Şişli – İstanbul, TR

www.acikekran.com.tr